Чи можуть забрати квартиру за борги по ЖКГ?

В Україні діє спрощена процедура, яка дозволяє вилучати майно за борги. Масові позиви від КП можуть зявитись в цьому році.

Різке зростання цін на житлово-комунальні послуги призвело до появи армії неплатників за житлово-комунальні послуги. У грудні українці заборгували біля 23 млрд грн, свідчать дані Державної служби статистики. Ця колосальна цифра примусить державу прийняти міри. У іншому випадку, уся система – ЖКГ може просто рухнути.

Як показує практика, у комунальних підприємств є безліч важелів впливу на неплатників. Постачальники, ЖЕКи, керуючі багатоквартирних будинків нагадують, що систематична неуплата за комунальні послуги може закінчитись примусовим стягненням заборгованості через суд. На відміну від практики минулих років, попередження можуть виявитись не пустими словами.

У Ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» прописані права, обов’язки постачальника послуг та споживача, а також вказаний типовий договір. Деякі українці вважають, що якщо договір с ЖЕКом не підписано, то за послуги можна не сплачувати. Це велика помилка. Відсутність договору не є причиною, за якою платежі можна ігнорувати. До такого висновку прийшов Верховний Суд України у своїй постанові від 30 жовтня 2013 року.

Діючим законодавством передбачена, так би мовити, спрощена процедура стягнення боргів за житлово-комунальні послуги. Для цього постачальнику потрібно звернутись до суду с заявою про видачу судового приказу про стягнення боргів за житлово-комунальні послуги. Судді необхідно обґрунтувати свої вимоги та додати документи, що вказують на правильність розрахунків, а також зазначити розмір тарифів на відповідні послуги.

Часто такий судовий наказ може бути виданий не тільки на суму заборгованості, але й на стягнення пені у розмірі 3% річних до суми боргу. Боржник може оскаржити судовий приказ, але заяву необхідно подати протягом десяти днів з моменту отримання документа.

Після набрання чинності судового рішення, відкривається виконавче провадження. Боржнику запропонують повернути борг у зазначений термін. У іншому випадку, виконавець має право накласти арешт на майно. Мова не обов’язково йде про квартиру. У першу чергу, виконавча служба може заарештувати рахунки боржника у банку, а якщо їх немає, то увагу можуть звернути і на інше майно. Це може бути автомобіль або навіть побутова техніка, як наприклад, пральна машина, холодильник або телевізор. У цьому випадку розмір заарештованого майна має покривати не тільки оплату комунальних послуг, пені, але й витрат виконавця.

Забрати єдине житло, що належить власнику, набагато складніше. Відповідно до ч.7 Ст. 48 Закону України «Про виконавче провадження» продати квартиру, будинок або ділянку боржника можливо лише у тому випадку, коли сума боргу перевищує суму, рівну 20 мінімальним заробітним платам. Сьогодні це 64 000 грн.

До останнього часу виконавчі служби неохоче зв’язувались з боржниками по платні за житлово-комунальні послуги. Не секрет, що це складний процес, а значна частина судових рішень державні виконавці просто не можуть виконати. Навантаження на кожного спеціаліста дуже високе. Але у цій сфері намічаються глобальні зміни. У найближчі місяці на роботу вийдуть приватні виконавці, які будуть охоче братись за виконання таких судових рішень. Адже за це вони зможуть розраховувати на гонорар. Не виключено, що у найближчі місяці на торги можуть виставити квартири за борги за ЖКГ. Процедура їх продажу не відрізняється від той, яку використовують банки під час реалізації заставного майна.

 

Опубліковано на Liga.net