Щодо знесення об’єкта незавершеного будівництва

У разі виникнення необхідності знести об’єкт незавершеного будівництва, який повинен бути добудований відповідно до договору з Фондом державного майна, але завершити таке будівництво видається за неможливе, Власнику варто отримати усі передбачені законодавством документи для здійснення будівництва об’єкта, а саме:

  1. Спершу слід провести технічне обстеження таких будівельних конструкцій та їх інженерних мереж відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 19.03.2013 року № 95.

На основі інформації, отриманої під час технічного обстеження, з урахуванням даних технічного паспорта, а також проектної та іншої технічної документації на об’єкт (якщо така є) складається звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об’єкта за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.

  1. Далі треба отримати містобудівні умови та обмеження для проектування об’єкта будівництва – документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об’єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією. Для отримання містобудівних умов та обмежень замовник звертається до відповідного уповноваженого органу містобудування та архітектури (структурного підрозділу районної державної адміністрації, виконавчого комітету міської ради) із заявою установленої форми.
  2. У відповідності до ст.ст. 34, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» треба отримати право на виконання будівельних робіт:
  • Виконання робіт з будівництва індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) площею до 300 кв. метрів, господарських будівель і споруд, зокрема гаражів, які розташовані на присадибних, дачних і садових земельних ділянках, здійснюється після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт;
  • Виконання будівельних робіт на об’єктах І-ІІІ категорії складності (крім індивідуальних житлових будинків площею до 300 кв. м та господарських споруд) здійснюється після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт;
  • Виконання будівельних робіт на об’єктах, що належать до IV і V категорій складності, здійснюється після видачі замовнику Держархбудінспекцією України дозволу на виконання будівельних робіт.

Процедура подання повідомлення або декларації про початок виконання будівельних робіт та її форма визначені Порядком виконання будівельних робіт, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466.

Таким чином, Власником буде дотримано усі законодавчі вимоги щодо здійснення будівництва об’єкту.

Якщо ж у процесі проектування Власник прийме рішення про демонтаж частини об’єкта, то відповідне рішення не буде суперечити умовам придбання об’єкта незавершеного будівництва (не буде порушенням умов договору з Фондом державного майна), оскільки таке знесення буде етапом процесу завершення будівництва об’єкта.

Титикало Р.С. – керівник АБ «Титикало та партнери»

Сілкова А.О. – юрист АБ «Титикало та партнери»