Блог
Лютий 15, 2021

Куди рухається практика нерухомості

Банківська сфера в Україні досі повноцінно не запрацювала і люди не вкладають кошти на банківські депозити, а продовжують вкладати їх у нерухомість. Відтак, практика Real estate в Україні буде розвиватись і далі.

На сьогодні, незважаючи на те, що багато сфер підприємницької діяльності зазнали значних втрат у зв’язку з пандемією, обсяги будівництва нового житла хоч і скоротилися, але не критично, є певне зменшення попиту, але також не критичне, нові будівельні проєкти починаються і криза забудовників зараз не лякає.

Фахівці вважають, що попит матиме інвестиційне житло (з метою здачі в оренду або перепродажу) у вигляді одно- і двокімнатних квартир. Така ситуація склалася через те, що зараз у населення низька купівельна спроможність, у країні нестабільність через внутрішні та зовнішні чинники, а національна валюта має тренд на девальвацію, адже економіка на спаді.

Основним ризиком та проблемою ринку нерухомості була та залишається корупція. Держава спробувала реформувати систему ДАБІ, але це призвело лише до зупинки її роботи, що створює багато проблем та складнощів. Є проблеми з отриманням будівельних ліцензій, проведенням перевірок самочинних будівництв тощо

Фактично міжнародним трендом є «зелене» будівництво, інвестиції в будівництво міжнародні фінансові організації планують зосередити саме на «зелених» будівлях. Цього року ЄБРР затвердив новий стратегічний план, де бере на себе зобов’язання до 2025 р. збільшити кількість інвестицій у «зелені» проєкти до 50% від загальної суми. Важлива складова плану — інвестиції в «зелену» економіку — включають також інвестиції в «зелене» будівництво.

Крім того, бачимо тенденцію до програм державного будівництва — доріг, шкіл тощо, і необхідно буде забезпечувати юридичне обслуговування таких проєктів, проведення закупівель, оскарження торгів тощо. У зв’язку з територіальною реформою та децентралізацією є надія на пожвавлення локальних проєктів в Україні, але це поки в перспективі.

Безумовно, все вищевказане має значний вплив на юридичну практику нерухомості, яка є однією з системоутворюючих для нашої команди. Для покупців нерухомості все більшої актуальності набуває питання комплексної перевірки ризиків та правової безпеки угод, яка складається з багатьох компонентів, зокрема, аналізу особи забудовника як на сьогодні, так і в ретроспективі; детального аналізу дозвільної документації; вивчення земельного питання (останнє особливо актуально для столиці та великих міст) тощо.

Як завжди, мали і мають попит і судові спори навколо нерухомості, послуги з супроводу яких є важливою складовою юридичної практики для багатьох гравців ринку юридичних послуг. Слід зазначити, що часто доводиться констатувати той факт, що загрози початку таких судових спорів можна було б виявити ще на початку процесу інвестування за умови належно проведеного правового аудиту, а отже, уникнути їх шляхом погодження всіх умов, що викликають сумніви, або шляхом відмови від інвестування та пошуку інших варіантів.

У будь-якому випадку перед юристами у сфері нерухомості зараз стоять непрості виклики. Це не тільки прискіпливе проведення due diligence та супроводу угод з нерухомістю, як того вимагає клієнт, але й активне творче включення у справи клієнта та надання пропозицій і рекомендацій.

Окремо хочу зупинитись на питанні впливу на ринок пандемії. Обмеження діяльності бізнесу, пов’язаного з масовими контактами людей (роздрібна торгівля, громадське харчування, туризм, спортивні, концертні заходи тощо), безумовно, вплинуло на ринок нерухомості, адже велика частина комерційної нерухомості використовується саме цими бізнесами. Зараз, коли більшу частину обмежень зняли, відбувається повільне відновлення ринку. Скільки часу конкретно потрібно на відновлення, сказати важко, проте вже зрозуміло, що воно не буде швидким, тим більше, що пандемія не відступає. Очевидно, в новій реальності протягом наступних 2 років потрібно буде менше магазинів, готелів, ресторанів, офісів. Це спричинить падіння попиту і, як наслідок, падіння цін на цей вид нерухомості.

Споживачі зараз перепрофільовуються з офлайн-шопінгу на онлайн, і це досить позитивно впливає на сегмент складської нерухомості.

Якщо говорити про перспективи нерухомості та будівництва, в майбутньому, думаю, всі формати будуть об’єднуватися у загальний багатофункціональний комплекс. Ми прийдемо до цього, тому що споживачі майбутнього захочуть отримувати все, що їм потрібно, в одному місці.

На початку пандемії дещо пожвавився ринок заміської нерухомості, але на даний час буму в цьому напрямку не спостерігається. Втім, як на мене, у 2021 р. буде спостерігатися тенденція зростання попиту саме на заміську нерухомість.

Окремо хочу висловити думку, що ворогом юриста є корупція, оскільки якщо є корупція і напрацьовані корупційні зв’язки та схеми, юрист не потрібен, а потрібна людина, яка знає міського голову, депутатів, архітектора, ДАБІ тощо. Тому я переконаний, що в подоланні корупції зацікавлені професійні юристи, які хочуть за свою професійну та інтелектуальну роботу отримувати гідні гонорари.

Роман Титикало, адвокат, керуючий адвокатського бюро “Титикало та партнери”, Заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради

Опубліковано у Вибір клієнта. ТОП-100 найкращих юристів України – 2020