Титикало Роман Сергійович – кандидат юридичних наук, адвокат, директор ПП «Адвокатське бюро «Титикало та партнери», науковий консультант з питань цивільного та адміністративного права Адвокатської компанії «Правочин», співзасновник, голова правозахисної громадської організації «Спілка захисту прав підприємців», Помічник-консультант депутата Київської міської ради.
Був учасником програми «Система безкоштовної правової допомоги населенню», проекту міжнародної технічної допомоги «Навчальні програми професійного зростання» Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), яка проходила з 2 по 9 лютого 2014 року в містах Прага та Брно Чеської республіки. Саме участь у вищевказаній програмі стала для Романа Сергійовича рушійним чинником у запровадженні та подальшому вдосконаленні в Україні адвокатської допомоги pro bono.
У межах даної Програми учасники дослідили чеську модель діяльності адвокатів pro bono, зокрема ознайомились із діяльністю громадської організації, що є координаційним центром із залучення адвокатів до надання безоплатної правової допомоги.
Отриманий досвід, активна громадська позиція та небайдужість до військово-політичної ситуації в державі сприяли Роману Сергійовичу у започаткуванні подібної системи діяльності адвокатів pro bono, зокрема створенню у вересні 2014 року Координаційного центру у рамках проекту «Правова допомога учасникам АТО».
Підсумки роботи Координаційного центру були вражаючі: за перший місяць роботи було отримано 1474 звернення, за результатами розгляду яких у 85% звернень телефонна юридична консультація сприяла вирішенню проблем, а 15% звернень – більш складних справ – передавались адвокатам для їх подальшого супроводу. При цьому, до участі у проекті було залучено більше 90 адвокатів з усієї України.
Координаційним центром та адвокатами-учасниками даного проекту в основному вирішувались питання, пов’язані із отриманням статусу учасника бойових дій та належних за законом пільг.
Наразі у співпраці з КОДА створено 12 юридичних приймалень тільки в Київській області. А для юристів, що працюють зі зверненнями, щотижнево проводяться лекції та практичні семінари з питань захисту прав та законних інтересів учасників АТО та членів їх сімей.
Окрім цього, Роман Сергійович як координатор проекту «Правова допомога учасникам АТО», усвідомлюючи необхідність спільних дій, спрямованих на удосконалення законодавства у сфері соціального захисту учасників АТО, підписав Меморандум про співпрацю з Народним депутатом України Іриною Сисоєнко, Громадською організацією «Всеукраїнська правозахисна організація «Юридична Сотня», Благодійним фондом «Коло» та Ініціативною групою «Юристи та адвокати АТО».
Більше того, Роман Сергійович надає адвокатські послуги pro bono не лише учасникам АТО та членам їх сімей, а й дбає про права мешканців свого району.
Однією з найбільш гучних та значущих справ є захист інтересів громади Святошинського району проти забудови на вулиці Львівській, 15 у Святошинському районі міста Києва. Оскільки забудовниками планується знищити багаторічні зелені насадження у рекреаційній зоні та побудувати багатоповерхові будинки.
Окрім цього, адвокат веде безкоштовний юридичний прийом громадян у Святошинському районі міста Києва; заснував громадську ініціативу «Збережемо Святошинське озеро»; представляв інтереси громади в органах державної влади та судових засіданнях по захисту скверу імені Василя Стуса у Святошинському районі міста Києва від незаконного будівництва торгівельно-офісного комплексу на місці скверу; а також протидіяв незаконному зносу пам’ятки архітектури в Святошинському районі – будинку по проспекту Перемоги, 130/1.
За словами Романа Сергійовича: «Отриманий досвід від участі у програмі сприяв створенню більш досконалої та ефективної моделі надання адвокатської допомоги pro bono в Україні. Я докладу усіх зусиль або в майбутньому ще більше розвивати систему безкоштовної правової допомоги населенню».
Участь у програмі дала можливість поспілкуватись із колегами, які із задоволенням діляться досвідом щодо забезпечення якісного надання адвокатських послуг pro bono. Дуже приємно, що отриманні знання можна реалізувати на практиці у своїй державі та поділитись ними із усіма зацікавленими правозахисниками.