Преса про нас
Грудень 09, 2019

Повернення сплаченого збору за пенсійне страхування на купівлю квартири: порядок, дії, документація, вартість

Роман ТИТИКАЛО, адвокат, керуючий адвокатського бюро “Титикало та партнери”, заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради

До адвокатського бюро «Титикало і партнери» люди звертаються за юридичними консультаціями з різних наболілих для них питань у галузі будівництва, операціях з нерухомістю, захисті бізнесу у кризових ситуаціях та ін. Юристи адвокатського бюро, які зарекомендували себе і визнані в країні, як кращі фахівці, допомагають їм у захисті їхніх прав, інтересів, згідно букві Закону.

Так, нещодавно до нашого АБ звернулася громадянка, яка вперше інвестувала у власне житло. А тому її цікавила майбутня можливість повернення сплаченого до Пенсійного фонду збору на купівлю квартири.

Оскільки це питання є нагальним і актуальним у час тотальної забудови населених пунктів, а особливо столичного і пристоличного регіонів, притаманних сьогоденню – це по-перше, а по-друге, частина громадян не знають навіть про можливість повернення коштів, або ж чули про це та не розуміють, що для цього необхідно зробити, хочу зробити акцент на ключових настановах щодо порядку, дій та документального супроводу при поверненні сплаченого збору за пенсійне страхування на придбання квартири.

При купівлі житла особи, які вже придбали чи перебувають у черзі на його одержання, але купують чи отримують його вперше, стикаються з проблемою повернення безпідставно сплаченого збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.

І не важливо, купили ви житло на вторинному ринку, чи інвестуєте у будівництво з подальшим оформленням права власності, існує обов’язок сплатити 1% збору від вартості цього об’єкту нерухомості до Пенсійного фонду України, що передбачено Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування».

Оскільки, абзацом 1 пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування зокрема є фізичні особи, які придбувають нерухоме майно, за винятком громадян, які придбувають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбувають житло вперш

Однак, без сплати збору до Пенсійного фонду України нотаріуси не посвідчать договір купівлі-продажу нерухомого майна.

Так як, відповідно до “Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій” від 3 листопада 1998 р. № 1740, під час нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу квартири необхідною є наявності документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування. Документом, що підтверджує сплату збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету. Та згідно ч. 8 ст. 49 Закону України “Про нотаріат” нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла встановлені законодавством платежі, пов’язані з її вчиненням.

В Україні повернення коштів цього збору відбувається лише у судовому порядку, що зумовлено прогалинами вітчизняної законодавчої бази.

Оскільки, орган на який покладений обов’язок встановити чи є особа такою, що придбалажитло вперше – відсутній, ні нотаріус, ні Пенсійний фонд України такими повноваженнями не наділені.

Тож, яким має бути алгоритм подальший дій задля повернення такого збору.

Алгоритм дій для повернення збору

Порядок дій щодо повернення сплаченого до Пенсійного фонду збору, тобто коштів на купівлю квартири, наступний:

1. У відділенні банку потрібно попросити видати два примірники квитанції (один – для нотаріуса; другий – для повернення сплачених грошових коштів).

2. Отримати з Державного реєстру речових правна нерухоме майно інформаційну довідку для підтвердження придбання квартири вперше.

3. Направити на адресу відповідного управління пенсійного фонду звернення з проханням повернути сплачені грошові кошти з посиланням на норму Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» (відповідно до якої Ви звільняєтеся від сплати збору) таНаказ МФУ № 787 від 03.09.2013 «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів».

4. Якщо управління Пенсійного Фонду України надасть відмову в поверненні даного збору або ж взагалі не надасть відповіді, наступним кроком буде звернення в адміністративний суду з позовом про повернення безпідставно сплаченого збору із залученням в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – управління Державного казначейства на рахунок якого сплачено збір.

5. Після набрання рішенням законної сили, Пенсійний Фонд робить відповідне подання до Державного казначейства, яке подається разом із копією рішення суду, оригіналом квитанції та заявою встановленого зразка, в якій також зазначаються банківські реквізити, на які необхідно перерахувати кошти.

Усі ці документи, подаються особисто заявником або уповноваженою ним особою.

Щодо понесених судових витрат під час судового розгляду варто зазначити про те, що відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинстваУкраїни, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Строк звернення до суду

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше,обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Перелік необхідних документів

  • Позовна заява.
  • Паспорт.
  • Ідентифікаційний код.
  • Квитанція про сплату збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.
  • Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтверджує придбання квартири вперше.
  • Відмова від Пенсійного фонду України про повернення сплачених грошових коштів.
  • Квитанція про сплату судового збору.

Вартість

За подачу позовної заяви сплачується судовий збір у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі, у тому числі з використанням електронного платіжного засобу або за допомогою платіжних пристроїв.

Джерело