Преса про нас
Березень 30, 2018

Роман Титикало: Бізнес нелегальних хостелів у столиці процвітає

Як відомо, попит породжує пропозицію. Сьогодні бізнес нелегальних хостелів у столиці процвітає. За декілька хвилин у мережі знайдеться безліч варіантів про здачу кімнат та ліжко-місць. Популярність такого типу житла й не дивна, адже його можна найняти на будь-який гаманець, починаючи від 60 грн за добу.

Звичайно, за такі кошти відвідувач не отримує номер класу люкс, а жити в одній кімнаті йому, скоріш за все, доведеться як з мінімум 4 сусідами.

І все б нічого, але під міні-готелі, гуртожитки та хостели підприємливі громадяни трансформують свої приватні квартири у житлових будинках, що спричинює неабиякий дискомфорт для мешканців та порушує їх права.

За підрахунками Всеукраїнської хостел організації, в Україні нелегально приймає відвідувачів від 400-450 хостелів, а одна квартира у багатоповерхівці може служити помешканням до 40 осіб. Незважаючи на чималу цифру, в українському законодавстві слово “хостел” так і залишається не визначеним.

Яскравий приклад на вул. Пушкінській, 5

Яскравим прикладом стала ситуація з міні-готелем у самому центрі Києва на вулиці Пушкінська, 5, який нелегально самоорганізвуався поруч з Київською міською радою в будинку, що відноситься до об’єктів культурної спадщини.

Сьогодні готель має назву Summit Apart Hotel. Проте ще декілька років тому на 3-му поверсі будинку це були дві окремі квартири, де у минулому році розпочали виконання будівельних робіт з їх переобладнання у міні-готель.  Було здійснено бетонування міжповерхових дерев’яних перекриттів, допущено втручання в несучі конструкції, а над житловими кімнатами сусідів розміщено санвузли, що є грубим порушенням ДБН.

На прохання мешканців дому я направив запити і скарги до Київського міського голови та інших компетентних органів, але жодних результативних дій не було вжито. Замість цього – органи вперто посилаються на не врегульованість законодавством правового статусу хостелів у житлових будинках.

Закон – усьому голова

На перший погляд, може здатись, що те, що не заборонено та не врегульовано законом, є дозволеним. Проте це не так. Що ж саме є незаконним у використанні звичайної квартири у житловому будинку у якості хостела?

Хоча в українському законодавстві і немає чіткого визначення цього поняття, є ряд статей, які констатують протиправність розгортання такого бізнесу у житлових будинках. Так, згідно зі статтею 383 ЦК України: “Власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім’ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва”. Крім того, такий вид діяльності порушує Конституцію України, у якій у ч. 7 ст. 41 “використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі”. У даному випадку це стосується громадян, які страждають від тісного сусідства з такими закладами.

Якщо ж звернутись до Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, то у ст.7 можна знайти, що “до обов’язків співвласників належить, зокрема, дотримуватись правил утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм”. Ще одна опосередкована, але не менш важлива, невідповідність міні-готелів українському законодавству, адже чи може йти мова про дотримання санітарних норм, коли квартира розміром в 40 кв.м розміщує в собі до 40 осіб?

На щастя, сьогодні за схожими справами вже є достатньо позитивних судових рішень, відповідно до яких встановлено нецільове призначення приватної власності житлового фонду, обґрунтовано порушення норм цивільного та житлового законодавства, що суперечать нормам ДБН, а також порушення житлових прав інших мешканців житлового будинку. У більшості своїй суд зобов’язує власника припинити дії щодо використання квартири не за призначенням, а саме, під розташування “хостелу”, та привести квартиру у стан, придатний для постійного проживання однією сім’ї різного чисельного складу або однієї людини. Рішення за такими справами можна знайти за посиланнями:

Рішення 1, Рішення 2, Рішення 3.

Відповідно до державних будівельних норм перевести житлове приміщення у нежитлове можна, але воно має знаходитись на цокольному, першому та другому поверхах. Якщо ж квартира на третьому поверсі і вище, змінити її цільове призначення буде неможливо. Крім того, потрібно мати окремий вихід на випадок пожежі та згоду сусідів.

Прибутковий бізнес для одних, викликає занепокоєння та спричинює низку проблем для інших: постійна зміна мешканців, трафік, шум,  загострення криміногенної ситуації. Питання нелегально відформатованих хостелів у житлових будинках вже досягла свого апогею і потребує якомога швидшого вирішення зі сторони закону через розробку вимог до ведення такого бізнесу та заборону для тих, хто їм не відповідає. Верховна Рада, місцеві органи мають розуміти, що розгортання підпільних міні-готелів у житлових будинках – це не лише про дискомфорт постояльців, а, в першу чергу, про їх особисту безпеку.

Справа на Пушкінській, 5 доки залишається відкритою, але  маю надію, що місцева влада виконає свої обов’язки та захистить права та інтереси сусідів, які стали жертвами недобросовісних ділків!

Роман Титикало, адвокат, керуючий адвокатського бюро “Титикало та партнери”, депутат Київської обласної ради у своєму блозі для Киеввласть.